„Nie wyrzucaj – przyda się!” – powiedziała przyjaciółka.

Postanowiłam przejrzeć rzeczy znajdujące się w domu – albo je wyrzucić, albo oddać, jeśli były w dobrym stanie.

Niespodziewanie, moja przyjaciółka przyszła w odwiedziny. Nie przeszkadzało mi to. Usiadła z kubkiem kawy na kanapie, a ja spokojnie przeglądam swoje rzeczy. Część z nich położyłam na półce, a część w znanej mi, sprawdzonej, dużej torbie. Moja przyjaciółka zapytała mnie, gdzie po co mi ta torba z rzeczami. Powiedziałam, że te rzeczy wrzucę do worka na śmieci, te w worku – oddam, a na półce odłożę te, które jeszcze noszę.
Moja przyjaciółka wrzasnęła:

– Dlaczego chcesz je oddać?! Nie wyrzucaj ich, jeszcze się przydadzą.

– Straciłam na wadze, rzeczy są na mnie za duże. Łatwiej jest mi kupić kolejną rzecz w moim rozmiarze niż grzebać w starych. Poza tym, nie nosiłam ich zbyt często. Są więc jak nowe. Może komuś się przydadzą. Tutaj tylko zajmują miejsce.

– Nie wyrzucaj ich.

– Dlaczego ciągle powtarzasz nie wyrzucaj tego?

– Tak zostałam wychowana. Nie można niczego wyrzucać.

– Kochanie, czy Twoja babcia tak Cię wychowała?

– Tak.

– Dlatego zmarła w mieszkaniu, które było wypchane po sufit, nawet śmieciami. Pamiętam do dziś, jak ja, Ty i krewni próbowaliśmy dostać się do mieszkania, ale nie chciała nam otworzyć, mogliśmy tylko zostawiać jedzenie pod drzwiami. Dopiero po jej śmierci udało nam się dostać do mieszkania, otwierając drzwi. A potem Ty, ja, nasi trzej przyjaciele i trzej dozorcy przez trzy dni wynosiliśmy z mieszkania wszystkie śmieci i odpadki. Wszystko dlatego, że może się przydać. Ale ona była chora. A Ty jesteś tak wychowana. Nie dojdź do tego, że zostawisz to mieszkanie w dokładnie takim samym stanie jak Twoja babcia.

– Mam czyste mieszkanie!

– Nie kłócę się. A balkon?

– Jest przestronny!

– Ale pełno tam starych patelni, worków z rzeczami, kawałki tapet pozostałych po remoncie, przewody…

– Nie wtrącaj się.

– Ty do mnie też.

– Przykro mi.

– Mnie też jest przykro.

Dwa dni później, na jej prośbę, pojechałam do jej domu, aby pomóc uporządkować balkon. A wczoraj wieczorem usiadłyśmy razem przy jej szafie i przeglądałyśmy jej rzeczy – ona też postanowiła pozbyć się niepotrzebnych ubrań. A te rzeczy, z których nawet nie zdjęła metek z ceną – sprzedałyśmy. Jak sama powiedziała, potrzebowała małego wstrząsu. Przejrzała również naczynia, sprzęty kuchenne i inne drobne przedmioty.

Oceń artykuł
Dodaj komentarze

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

dwanaście + pięć =

„Nie wyrzucaj – przyda się!” – powiedziała przyjaciółka.